Przepis na gulasz z dzika

Potrawy z dziczyzny kojarzą nam się z ekskluzywnością. Wyróżnia je wyjątkowy aromat i szlachetny smak. Zaliczamy do niej mięso zwierząt żyjących na wolności, takich jak: dzik, sarna, jeleń, zając, bażant czy dzika kaczka. Dania z dziczyzny wyróżnia szereg zalet. Ich przygotowanie wbrew pozorom nie jest takie trudne. Najbardziej popularne wśród smakoszy tego typu mięsa są: pasztet z dziczyzny, gulasz z dziczyzny czy pieczeń z dziczyzny.

Co powinieneś wiedzieć o dziczyźnie?

Dziczyzna jest mięsem o wiele zdrowszym od mięsa zwierząt hodowlanych. Głównym powodem jest fakt, że dzikie zwierzęta żywią się tym, co znajdą w lesie, na polu czy łące. Ich pokarm nie jest zatem naszpikowany antybiotykami, hormonami czy innymi wspomagaczami. Mięso z dziczyzny to ekologiczny, wysokiej jakości produkt.

Zwierzęta, które żyją na wolności mają nieograniczone możliwości ruchu. Dzięki temu spalają tłuszcz, a ich mięśnie są zbite i twarde, co jest trudne do osiągniecia w przypadku pozostałych zwierząt. Mięso z dziczyzny zawiera łatwostrawne białko, bogate w aminokwasy egzogenne. Zawiera również witaminy z grupy B i minerały, takie jak np.: łatwo przyswajalne żelazo, fosfor, wapń czy magnez i łatwo przyswajalne żelazo. Dziczyzna polecana jest w szczególności o osobom z chorobami serca, cierpiącym na miażdżycę czy nadciśnienie.

Potrawy z dziczyzny nie są jednak tanie. Wynika to z faktu, że mięso jest trudno dostępne. Również sposób jego pozyskania jest czasochłonny. Ilość mięsa, do której mamy dostęp nie zaspokaja potrzeb wszystkich koneserów. Kiedy chcą i w jakich ilościach chcą.

Warto również zaznaczyć, że mięso zwierzyny łownej zostaje dopuszczone do sprzedaży tylko po wykonaniu badań przez inspektora weterynaryjnego. Istnieje bowiem ryzyko przeniesienia chorób, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu człowieka. Jeśli marzy nam się przygotowanie pysznego dania z dziczyzny, to warto zwrócić uwagę, czy posiada odpowiedni numer weterynaryjny.

Rodzaje dziczyzny

Dziczyzna to mięso zwierzyny łownej, które zostało dopuszczone do spożycia. Wyróżniamy następujące rodzaje takich mięs:

Mięso z dzika

Mięso z dzika to jedno z najpopularniejszych mięs z dzikich zwierząt. Jest delikatne, aromatyczne, ma ciemnoczerwoną barwę. Ma zwarte włókna, przez co jest twardsze od mięsa trzody chlewnej. Najczęściej przygotowywane potrawy z dzika to: ragu z dzika, pasztet z dzika, kiełbasa z dzika, gulasz z dzika czy pieczeń z dzika.

Sarnina i jelenina

Sarnina to niezwykle soczyste mięso, które pozbawione jest ścięgien. Ma delikatny, lekko słodkawy smak. Ciekawostką jest fakt, że mięso posiada aromat, który uzależniony jest od tego, kiedy sarna została upolowana. Wiosną jego smak jest lekko korzenny, latem bardziej intensywny (zwierzę jadło liście, owies i pszenicę), a jesienią orzechowy.

Mięso jelenia jest zwarte i jędrne. Doceniane jest mięso młodych osobników, bardziej soczyste od mięsa osobników dojrzałych. Najpopularniejsze dania z jelenia, to bitki, pieczeń, pasztet i gulasz z jelenia.

Mięso z zająca

Jest mięsem chudym o ma lekko słodkawym smaku. Mięso młodych osobników najczęściej się smaży lub piecze, a mięso osobników starszych dusi. Przed przygotowaniem mięso z zająca kruszy się wieszając na kilka dni na świeżym powietrzu.

Przepiórka, bażant i kuropatwa

Tusza przepiórki to aż w 40 procentach piersi, co wyróżnia ją na tle innych ptaków. Ma delikatny smak i zapach. Jest chuda i posiada wiele składników odżywczych. Bażanty odławiane są od października do lutego. Udka i piersi tego ptaka są zazwyczaj pieczone, smażone lub duszone. Mięso z bażanta ma ciemną barwę, charakterystyczny aromat i lekko kwaskowaty smak. Z kolei mięso kuropatwy często porównywane jest do mięsa kurczaka. Świetnie sprawdzi się w przypadku zup, potrawek czy gulaszy.

Jak przygotować mięso z dziczyzny?

Mięso z dzikich zwierząt jest twarde i zwarte. Przed jego przyrządzeniem trzeba je schłodzić. Wtedy staje się miękkie, czyli kruszeje. Czas chłodzenia uzależniony jest od gatunku zwierzęcia. Przed samą obróbka kulinarną mięso musi poleżeć w marynacie z czerwonego wina wytrawnego lub octu, przypraw warzywnych i ziół lub warzyw. Dzięki tym zabiegom zyskujemy pewność, że dania z dziczyzny będą smaczne i aromatyczne.

Potrawy z dziczyzny najlepiej współgrają z sosami, które można przygotować na bazie zawiesiny, która powstała podczas obróbki termicznej mięsa. W towarzystwie dziczyzny idealnie sprawdzą się też owoce: porzeczki, żurawina, śliwki, morele czy borówki.

Jak przyrządzić dziczyznę? Istnieje pięć popularnych sposobów, do których zaliczamy: pieczenie, duszenie, grillowanie, grillowanie na rożnie i smażenie.

Dziczyzna – sprawdzone dania z dzika, które musisz wypróbować

Mięso z dzika jest najbardziej popularne wśród dziczyzny. Charakteryzuje się ciemno czerwoną barwą i mocnym aromatem. Aby potrawy z dzika były smaczne, to warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po zabiciu zwierzę powinno zostać szybko wypatroszone i powieszone w chłodnym i przewiewnym miejscu na kilka dni, aby kruszało. Warto je zamrozić, gdyż niska temperatura przyspiesza proces kruszenia. Mięso ze starego dzika należy marynować przy użyciu czerwonego wina z dodatkiem jałowca, ziół i cebuli. Mięso z młodego dzika można namoczyć w mleku i natrzeć kminkiem lub majerankiem.

Zastanawiacie się, jak przyrządzić mięso z dzika? Istnieją liczne przepisy na dania z dzika, które z pewnością sprawią ogromną przyjemność naszemu podniebieniu. Bez większych trudności przygotujemy gulasz, klopsiki czy pieczeń z dzika.

Gulasz z dzika

Przygotowanie dania z dzika, jakim jest gulasz to nie tylko domena myśliwych i znawców dziczyzny. Z powodzeniem przygotujemy wyśmienite danie sprawdzonym, domowym sposobem.

Przepis na gulasz z dzika

GULASZ Z DZIKA Z KASZOTTO I WARZYWAMI

SKŁADNIKI:

  • Słoik WEKOWNIA Gulasz z dzika
  • Cebula biała: 1 duża
  • Czosnek: 4 ząbki
  • Olej: 1 łyżka
  • Marchewka: 1 sztuka
  • Cukinia: 1 sztuka
  • Papryka wędzona: 2 łyżeczki
  • Bulion mięsny/warzywny: 500 ml
  • Kasza gryczana: 200g
  • Sól i pieprz
  • Natka pietruszki: 1 sztuka

SPOSÓB WYKONANIA:

  1. W garnku rozgrzej olej. Cebulę pokrój w drobną kostkę, a czosnek posiekaj. Wrzuć je do garnka i smaż na średnim ogniu przez 5 minut, co jakiś czas mieszając.
  2. Cukinię pokrój w dużą kostkę, marchewkę w półksiężyce. Dorzuć do garnka, wsyp przyprawy i zamieszaj.
  3. Wsyp kaszę gryczaną i gotuj na średnim ogniu do momentu, gdy warzywa i kasza będą już miękkie (około 15 minut). Gdyby zaszła taka potrzeba, możesz dolać troszkę wody.
  4. W międzyczasie podgrzej gulasz Wekowni
  5. Ugotowane kaszotto wyłóż na talerz wraz z podgrzanym wcześniej gulaszem, udekoruj natką pietruszki. Smacznego!

Klopsiki z dzika

Jak przyrządzić dzika, by na naszym stole zagościły pyszne klopsiki. Poniżej sprawdzony przepis na to smaczne danie.

Klopsiki z dzika - Przepis

KLOPSIKI Z DZIKA Z DOMOWYM PUREE ZIEMNIACZANYM

SKŁADNIKI:

SPOSÓB WYKONANIA:

  1. Ziemniaki obierz, gotuj w lekko osolonej wodzie. Gdy są miękkie odlej wodę.
  2. Następie przepuść przez prasę do ziemniaków. Przełóż do miski, dodaj miękkie masło, śmietanę i kilka szczyp soli. Wymieszaj dokładnie.
  3. Klopsiki Wekowni podgrzej w sosie na patelni bądź w garnku.
  4. Gotowe puree wykładamy na talerz wraz z podgrzanymi klopsikami i sosem. Dekorujemy świeżym koperkiem. Smacznego!