Post przerywany - zasady

Post przerywany, inaczej nazywany Intermittent Fasting (IF) to rozwiązanie, po które sięgają osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów. Zyskuje on coraz większą popularność ze względu na mniej restrykcyjne zasady, w porównaniu ze ścisłym postem. Metoda  polega na przerywaniu postu i stosowaniu tzw. okna żywieniowego, podczas którego można spożywać posiłki. Istnieją różne rodzaje postu przerywanego: 16/8, 20/4, 5:2, 6:1 (eat-sto-eat). Wybór odpowiedniej metody zależy od naszych preferencji i przede wszystkim trybu życia.

W poniższym tekście przybliżymy na czym polega post przerywany 16/8, jakie są jego zasady, ile można schudnąć i jakie dodatkowe efekty można osiągnąć w wyniku stosowania postu.

Co to jest post przerywany 16/8?

Post przerywany 16/8 polega na poszczeniu przez 16 godzin w ciągu doby. Pozostałe 8 to czas przeznaczony na spożywanie posiłków. Przedział ten nosi nazwę okna żywieniowego. Decyzja o wyborze godzin postu jest dowolna, najczęściej uzależniona od trybu życia. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie poszczenie np. od godziny 18:00 do 10:00 rano następnego dnia, dla innych lepszą opcją od 20:00 do 12:00 godziny. Ten wydłużony czas, który w tej diecie dzieli ostatni i pierwszy posiłek przynosi największe korzyści dla naszego organizmu.

Post przerywany – zasady

Zasady postu przerywanego nie są skomplikowane. Wręcz przeciwnie. Każdego dnia wystarczy ściśle przestrzegać godzin postu i okna żywieniowego. Również odstępy między posiłkami nie są narzucone. Dla osiągnięcia zamierzonych efektów należy stosować się jednak do poniższych zasad:

  • okno żywieniowe każdego dnia powinno trwać tyle samo i obowiązywać w takim samym przedziale czasowym,
  • przestrzegać zasad zdrowego odżywiania,
  • warto przestrzegać ustalone godziny posiłków,
  • dobrać odpowiednią kaloryczność posiłków (uzależnioną od wieku, płci, stanu zdrowia, trybu życia),
  • obowiązuje zakaz spożywania posiłków, nawet niewielkich w godzinach postu,

Warto zaznaczyć, że post przerywany nie jest wskazany dla osób poniżej 18 – tego roku życia, kobiet w ciąży lub karmiących piersią, wykonujących ciężką pracę fizyczną, borykających się z zaburzeniami układu pokarmowego lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Post przerywany pozytywnie wpływa na zdrowie, jednak przed jego rozpoczęciem warto skonsultować się z lekarzem, tym bardziej jeśli zmagamy się poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Post przerywany – co jeść, a co wykluczyć

Oprócz mniej restrykcyjnych zasad (w porównaniu ze ścisłym postem), post przerywany jest popularny dlatego, że jego zasady nie nakładają ograniczeń co można jeść w tzw. oknie żywieniowym. Niemniej jednak zaleca się przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i spożywania pokarmów, które dostarczą naszemu organizmowi wartościowe składniki odżywcze. 

Wskazane jest, aby podczas takiego postu unikać przetworzonej żywności.. Nie zaleca się spożywania alkoholu, tłustego mięsa, słodyczy i tłuszczu. Warto również unikać słodzonych napoi i przekonać się do kawy i herbaty bez cukru.

Nasz jadłospis podczas stosowania postu przerywanego powinien się opierać na: kolorowych warzywach, nasionach roślin strączkowych, chudym mięsie, niskotłuszczowym mleku i jego przetworach, kaszach, makaronach i pieczywie z pełnego ziarna. Potrawy powinny być skomponowany w taki sposób, by jeden posiłek zawierał niewielką ilość kalorii.

W czasie godzin postu nie wolno spożywać jakichkolwiek przekąsek. Można jedynie nawadniać organizm wodą, herbatą, napojami ziołowymi i kawą bez dodatków.

Dieta post przerywany – efekty

Post przerywany a odchudzanie

Post przerywany przynosi efekty redukcji masy ciała, na co ma wpływ ujemny bilans energetyczny. Takie rezultaty osiągniemy, jeśli podczas postu, w oknie żywieniowy ograniczymy się do spożywania posiłków zdrowych i odpowiednio zbilansowanych. Pamiętajmy, że zdrowe odchudzanie w dużej mierze opiera się na tym, co zjemy w ciągu dnia. W innym przypadku efekty postu przerywanego mogą okazać się rozczarowujące (jeśli np. zaczniemy się niezdrowo objadać w ustalonym czasie).

Jeśli zastosujemy się do zasad spożywania mniej kalorycznych, zdrowych posiłków, to zauważymy efekty postu przerywanego po miesiącu. Cyfra na wadze spadnie. Zauważymy również redukcję tkanki tłuszczowej. To właśnie po nią sięgnie organizm, gdy wykorzysta zapasy i nie będzie miał dostępu do żywności.

Jak post przerywany wpływa na organizm

Efekty postu przerywanego są ściśle powiązane z odchudzaniem. Redukcja masy ciała w uzasadnionych sytuacjach ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Zalety postu przerywanego powiązane z efektami, to m.in.:

  • oczekiwana redukcja masy ciała (w tym redukcja tkanki tłuszczowej)
  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • poprawa poziomu cukry,
  • obniżenie cholesterolu,
  • poprawa gospodarki węglowodanowej,
  • profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych,
  • poprawa pracy mózgu,
  • ogólna poprawa stanu zdrowia.

Post przerywany – przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis postu przerywanego powinien się opierać na zdrowych produktach, które dostarczą naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu efekty stosowania tego typu diety będą dla nas zadowalające.

Poniżej przykładowe menu, które sprawdzi się w przypadku wyżej opisanej metody:

Śniadanie:

  • mleko bez laktozy,
  • płatki owsiane,
  • owoce,
  • migdały,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • konfitura z malin.

Obiad:

Kolacja:

  • tost (bruschetta z mozarellą)

Post przerywany - efektyPost przerywany jadłospis