Dieta białkowa zyskuje na popularności. Ma wielu zwolenników, ale także i przeciwników. Efektem, który doceniają Ci pierwsi jest przede wszystkim oczekiwana redukcja masy ciała. Argumentami drugich jest fakt istnienia wielu skutków ubocznych, które przynosi jej stosowanie. Na czym polega, czy jest i czy warto ją stosować? O tym w poniższym artykule.
Czym jest dieta białkowa i jaki ma wpływ na organizm?
Dieta białkowa, znana również jako dieta proteinowa, to sposób żywienia, który opiera się na ograniczeniu spożycia tłuszczów i węglowodanów oraz zwiększeniu udziału białka w codziennym jadłospisie. Jej celem jest redukcja tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zwiększeniu masy mięśniowej. W przypadku tej diety spożycie białka umożliwia dostarczenie organizmowi 20% energii z protein.
Jednym z popularnych rodzajów diety wysokobiałkowej jest dieta Dukana. Rezultatem jej stosowania jest przede wszystkim spadek wagi ciała. Niestety skutkuje również niedoborami wielu witamin i drogocennych składników mineralnych. Dlatego decydując się na dietę białkową warto rozważyć zastosowanie zrównoważonej jej wersji.
Najważniejsze zasady diety białkowej to przede wszystkim:
- spożywanie produktów białkowych bez ograniczeń dotyczących ich ilości, tylko w momentach odczuwania głodu,
- ograniczenie spożycie tłuszczów i węglowodanów,
- wypijanie co najmniej 2 szklanek wody do posiłku,
- ograniczenie aktywności fizycznej w początkowych fazach,
- w celu uzupełnienia witamin i składników mineralnych zaleca się spożywanie suplementów diety.
Dla kogo wskazana jest dieta białkowa?
Dieta proteinowa najczęściej stosowana jest przez sportowców. Zwiększona ilość białka w diecie sprawdzi się również w przypadku osób:
- na rekonwalescencji po przebytych urazach i chorobach,
- chorujących na nowotwór,
- zmagających się z anoreksją,
- powyżej 65 roku życia,
- chcących zwiększyć swoją masę mięśniową,
- chcących zredukować tkankę tłuszczową.
Istnieją jednak przeciwwskazania, które uniemożliwiają stosowanie diety białkowej. Nie jest ona polecana kobietom w ciąży, osobom borykającym się z chorobami nerek i wątroby, walczących z nadciśnieniem, chorujących na cukrzycę i inne choroby przewlekłe.
Jakie grupy produktów warto jeść na diecie białkowej?
Produkty spożywane podczas stosowania diety proteinowej powinny być źródłem drogocennego białka, zarówno pochodzenia zwierzęcego:
- mięso,
- ryby i owoce morza,
- nabiał,
- jajka,
jak i roślinnego:
- nasiona roślin strączkowych,
- orzechy,
- nasiona i pestki,
- produkty zbożowe,
- warzywa (np. jarmuż, brokuły).
Warto tutaj zaznaczyć, że produkty białkowe pochodzenia roślinnego są trudniej wchłaniane, co powoduje ograniczenia w całkowitym wykorzystaniu białka. W przypadku stosowania diety białkowej przez wegetarian czy wegan należy pamiętać, by posiłki komponować z użyciem składników, które dostarczą komplet niezbędnych aminokwasów egzogennych (to właśnie ich brak obniża wartość biologiczną białka).
Efekty stosowania diety białkowej
Efekty diety białkowej są ściśle powiązane z funkcją, jaką w naszym organizmie pełni białko. Zwiększone ilości jego spożycia nasilają uczucie sytości, dzięki czemu głód nie jest odczuwalny. To z kolei pomaga w redukcji zbędnych kilogramów. Białko przyczynia się również do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Dodatkowo jest ono źródłem energii i wartościowych składników pokarmowych.
Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku każdej diety, efekty diety proteinowej zależą również od zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna, unikanie używek, uzupełnianie kalorii wartościowymi produktami pomogą osiągnąć oczekiwane rezultaty, również długoterminowo.
Czy dieta białkowa jest zdrowa? – skutki uboczne
Dieta proteinowa, w tym przede wszystkim popularna dieta Dukana, może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak:
- bóle głowy,
- nudności,
- zbyt szybkie męczenie się,
- zaburzenia pracy nerek i wątroby,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedobory witaminy z gr. B,
- zmiany skórne,
- apatia.